Podsumowanie IX Przeglądu Widowisk Jasełkowych 2017

W dniu 19.01.2017 roku odbył się IX Przegląd Widowisk Jasełkowych Placówek Opiekuńczo-Leczniczych oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w ramach Godów Żywieckich 2017. Patronat honorowy objęli: Ks. Biskup Roman Pindel – Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Andrzej Kalata – Starosta Żywiecki oraz Antoni Szlagor – Burmistrz Miasta Żywca. Przegląd został zorganizowany przez PZOL Sp. z o.o. w Międzybrodziu Bialskim – Beskidzkie Centrum Zdrowia Psychicznego, Fundację PZOL na Rzecz Wsparcia Chorych Psychicznie oraz Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.

Invalid Displayed Gallery

Jury w składzie: Ewa Tomaszewska (przewodnicząca), Ewa Krzak i Mieczysław Klimek, w dniu 19 stycznia 2017 obejrzało 9 zespołów reprezentujących województwa: śląskie i małopolskie. Jury dokonało oceny oraz następującego rozdziału nagród:

  • Nagrody Burmistrza Miasta Żywca oraz Wójta Gminy Czernichów przyznano ex equo zespołom:

MŁODZI RAZEM z Bestwiny za poetycki tekst, który został przekazany widzom w zrozumiały i wzruszający sposób; za muzykalność i obecne w spektaklu elementy terapeutyczne na poziomie intelektu, emocji i ciała.

ŻÓŁTA CIŻEMKA z Chełmka za szczególne walory teatralne takie jak: gra aktorska, interpretacja tekstu, prosta, ale trafiająca w sedno scenografia,  śpiew, a także za wykorzystanie elementów rytuału.

  • II miejsce i nagrody Wójta Gminy Czernichów i Wójta Gminy Lipowa zdobyła grupa PORT z Bielsku-Białej za dynamizm, wykorzystanie różnych środków wyrazu artystycznego, świetne role Heroda i Diabła oraz elementy kolędowania.
  • III miejsce i nagrodę Starosty Powiatu Żywieckiego przyznano zespołowi Beskidzkiego Centrum Zdrowia Psychicznego z Międzybrodzia Bialskiego za poruszenie ważnego aktualnego problemu emigracji Polaków, ich więzi z polską tradycją, za zbudowanie wiarygodnych postaci scenicznych i wykorzystanie nowoczesnych technik multimedialnych.

Pozostałe grupy uhonorowano równorzędnymi wyróżnieniami:

  • Wyróżnienie i nagrody od Wójta Gminy Porąbka oraz Wójta Gminy Łękawica przyznano zespołowi RADOŚĆ z Bielska-Białej za niezwykle teatralną scenę z symbolicznym morzem, łodzią i rybakiem oraz za piękne kostiumy wykonane samodzielnie przez członków zespołu.
  • Wyróżnienie i nagrody Wójta Gminy Porąbka i Wójta Gminy Milówka dla zespołu ZEMBRZYCCY KOLĘDNICY z Zembrzyc za dowcipne i niestandardowe rozwiązania sceniczne oraz żywe postaci zwłaszcza Trzech Króli i efektowną scenografię.
  • Wyróżnienie i nagrody Wójta Gminy Porąbka oraz Wójta Gminy Węgierska dla Grupy Teatralnej JESTEM z Bielska-Białej, za piękne wykonania a capella kolęd, swobodę bycia na scenie oraz tradycyjne kolędowanie.
  • Wyróżnienie i nagrody Wójta Gminy Świnna oraz Wójta Gminy Jeleśnia dla zespołu ANIOŁY Z GÓREK ze Spytkowic, za przekonanie publiczności, że anioły są wśród nas, a nawet w nas, a także za urozmaicenie przedstawienia żywą grą na instrumentach.
  • Specjalne wyróżnienie i nagrodę ufundowaną przez Zajazd „Beskidy” oraz anonimowego darczyńcę przyznano Amatorskiemu Teatrowi Osób Niepełnosprawnych „TereN” z Myślenic za: nieprzeciętną grę aktorską Osła i Wołu wspartą muzyką wykonaną przez zespół muzyczny oraz odmienne spojrzenie na tradycję jasełkową widzianą z perspektywy zwierząt.

Nagrody zostały uroczyście wręczone 19.01.2017 o godz. 17.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.

NAGRODY UFUNDOWALI:

Burmistrz Miasta Żywiec – Antoni Szlagor

Starosta Powiatowy – Andrzej Kalata

Wójt Gminy Czernichów – Adam Kos

Wójt Gminy Jeleśnia – Marian Czarnota

Wójt Gminy Lipowa – Jan Góra

Wójt Gminy Łękawica – Tadeusz Tomiczek

Wójt Gminy Milówka – dr Robert Piętka

Wójt Gminy Porąbka – Czesław Bułka

Wójt Gminy Świnna – Henryk Jurasz

Wójt Gminy Węgierska Górka – Piotr Tyrlik

Poseł na Sejm – Małgorzata Pępek

Zajazd Beskidy – Elżbieta i Andrzej Szarek

Anonimowy darczyńca

POZOSTALI SPONSORZY:

Delikatesy w Kobiernicach – Władysław Piznal

Piekarnia-Cukiernia Gałuszka w Żywcu – Anna Krębuszewska

Zakłady Mięsne w Żywcu – Wojciech Dobija

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej – Władysława Deka

Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

PZOL Sp. z o.o. – Beskidzkie Centrum Zdrowia Psychicznego

Fundacja PZOL na Rzecz Wsparcia Chorych Psychicznie

foto Maciej Matlak

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com